В общ законопроект БСП и ДПС искат приравняване на ипотечните и потребителските кредити, съобщи БНР.
Проектът ще бъде внесен в НС до края на месеца. Той предвижда още да отпадне наказателната лихва при предсрочно погасяване на ипотечни кредити.
За същото настояха днес в икономическата си програма и от Реформаторския блок.
Представители от БСП и ДПС са имали среща с Асоциацията на търговските банки преди месеци и са се разбрали да не говорят по темата, докато не бъде готов окончателно проектът.
Досега банкерите твърдо се противопоставяха на подобни идеи, ограничаващи дейността им. Според шефа на АТБ Левон Хампарцумян това ще се отрази като повишение на банковите лихви и ще увеличи риска за банкови измами.
Депутатът от ДПС Йордан Цонев лаконично заяви, че чакат БСП да представи идеите си, за да може общият законопроект да влезе в парламента.
В законодателната програма на БСП е записано, че законът за ипотечните кредити трябва да се приеме до края на годината, а за отговорник е записан депутатът от БСП Румен Гечев. Той каза, че за това се работи активно.
„Най-важното е да балансираме отговорностите и интересите, тъй като според мнозинството този баланс е нарушен в полза на банките", уточни Гечев, който беше вицепремиер в правителството на Жан Виденов.
„За нас и банките, и гражданите са важни, особено гражданите, които си внасят парите в банките, за да могат те да отпускат кредити", подчерта Румен Гечев.
На въпрос ще се търси ли консенсус за давност на непогасените задължения, той отговори положително и обясни, че такава е практиката в повечето държави по света.
Депутатите от правната комисия приеха неотдавна на първо четене нов член в Закона за задълженията и договорите. С него се въвежда 10-годишна абсолютна давност за задълженията на граждани. В момента давността за дългове е 5 г.
10-годишната давност няма да се прилага за ипотечните кредити и за всеки друг заем, по който парите са отпуснати срещу обезпечение, с което длъжникът може да се разплаща.
Но промяната ще облекчи онези длъжници, чиито ипотекирани жилища са продадени, но част от кредита остава дължима. 10 години след като е продадено ипотекираното жилище, дългът ще се заличава.